Рання і точна ультразвукова діагностика розв’яже низку проблем у репродуктивності молочного стада й підвищить ефективність ферми

СВІТЛАНА ВЛАСЕНКО, д-р вет. наук, завідувачка кафедри акушерства і біотехнології репродукції тварин,
Білоцерківський національний аграрний університет

Співавтор: Сергій Черкавський, аспірант

Інтенсивне відтворення корів є однією з головних умов рентабельності молочної галузі. Проте рівень репродукції високопродуктивних корів знижено до 52–75 телят на 100 корів. Основними причинами цього є їх низька заплідненість, значна поширеність гестозу, затримання посліду, субінволюції матки, метриту, гінекологічних хвороб і тривала анафродизія. Тому рання і точна діагностика патологій яєчників і матки у корів лежить в основі системної профілактики неплідності. Крім того, лікування корів з анафродизією часто проводять за єдиними терапевтичними схемами, не ураховуючи особливості структурних порушень, які виникають за різних хвороб, що істотно знижує ефективність лікування, а іноді (нераціональне застосування гормональних препаратів) призводить до поглиблення патологічних процесів у статевій системі самки.

У репродуктології корів найпоширенішим методом діагностики до нині є трансректальне дослідження внутрішніх статевих органів і пальпаторне оцінювання їх морфофункціонального стану, що є суб’єктивним методом і нерідко зумовлює помилки лікарів ветеринарної медицини у визначенні характеру патологій і діагнозу. Особливі труднощі викликає диференціація таких морфологічних змін, як дрібнокістозні утворення, кіста жовтого тіла, новоутворення, атрофія і склерозування яєчників, субклінічний ендометрит, часткова індурація матки, піометра.

Водночас загальновизнаними перевагами ультразвукової діагностики є технічна простота, можливість отримання чіткої візуальної картини внутрішніх органів і їх тканинної структури, відсутність протипоказань для дослідження та шкідливих чинників як для пацієнта, так і для спеціаліста, можливість багаторазових повторних досліджень, неінвазивність.

Чому фермери зволікають

Постає запитання: чому ж на відмінну від спеціалістів клінік дрібних тварин репродуктологи на молочних фермах не застосовують широко ультразвукове сканування? Зважаючи на велике коло спілкування та практичний досвід, дозвольте окреслити головні складові цієї проблеми.

По-перше, купівля приладу УЗД ручного, портативного чи стаціонарного — це значна фінансова інвестиція, що має тривалу непряму ефективність. Тобто її не можна виразити конкретним додатковим продуктом, але через удосконалення діагностико-лікувального алгоритму репродуктологи забезпечують зменшення розмірів неплідності на фермі, частки щорічного вибракування корів, збільшення показників отримання телят, що в перспективі підвищує ремонтний ресурс стада, маточне поголів’я та валове молоко.

По-друге, застосування ультразвукової діагностики гінекологічних хвороб потребує від спеціаліста високого фахового рівня. Адже, правильна інтерпретація ехографічних даних можлива тільки за умови глибоких знань щодо фізіології, ендокринології репродуктивних процесів і динаміки гістологічних змін у статевих органах упродовж репродуктивного циклу, причинно-наслідкову логіку патогенетичних процесів і прогнозування їх перспективи. Таким чином, фахівець має бути репродуктологом.

По-третє, формування первинних практичних навичок з ультразвукової діагностики потребує спеціалізованого базового навчання.

З 2000 року колектив кафедри акушерства Білоцерківського НАУ вперше в Україні розробив і впровадив методологію ультразвукової діагностики у ветеринарній медицині й відкритий відповідний навчальний курс на рівні підвищення кваліфікації спеціалістів, який уже закінчили більше як тисяча слухачів. Тому дуже важливо за купівлі приладу УЗД запланувати попереднє навчання фахівця, який буде з ним працювати.

Геморагічний мастит задньої правої долі
Абсцес молочної залози задня права доля Ехограма матки у корови за прихованого ендометриту

Що вирішує УЗ-діагностика

Які ж проблеми в репродуктології молочного стада розв’язує ультразвукова діагностика? Контроль за розвитком домінантного фолікула для прогнозування і коригування заплідненості. Ранню діагностику вагітності (35 доба після осіменіння) для застосування гормональної стимуляції й синхронізації статевого циклу в корів. Діагностику маститу, визначення локалізації запального процесу, контроль ефективності лікування, діагностика інших патологій молочної залози.

Ультразвукове дослідження яєчників надає можливість візуального оцінювання морфофункціонального стану, що значно спрощує діагностику гіпофункції, гіпотрофії, склерозу яєчників, кістозних, неопластичних утворень. До того ж диференціальними показниками уражень яєчників є зміни в ехоструктурі тканин, відсутність або зменшення кількості везикулярних фолікулів, наявність ехозмінених тканинних або рідинних об’єктів.

Диференційна діагностика патологій матки з прогнозуванням за структурними ехозмінами перспективи відновлення фертильності корови. Зокрема, у високопродуктивних корів досить поширеною формою запалення матки є субклінічна форма, яку діагностують у 49% випадків після гострого метриту та у 53–77% неплідних самок. У матці відбувається зернисте переродження епітелію маткових залоз, закупорка їх каналів й атрофія, проліферація лімфоїдних клітин із наявністю окремих фібробластів і дифузною інфільтрацією лімфоцитами. Надалі дифузно розростається сполучна тканина, а стінки судин гіалінізуються, зростає токсичний тканинний індекс. За таких змін у матці порушуються умови для імплантації ембріонів, а тому хворі корови за ритмічних статевих циклів багаторазово і безрезультатно осіменюються. Діагностика хвороб матки базується на визначені ехогенності її тканин, наявності вмісту в порожнині та його ехохарактеру.

Як обрати прилад УЗД

На сьогодні питання щодо вибору й придбання приладу УЗД певною мірою утруднено великою кількістю різноманітних фінансових і технічних пропозицій різних компаній. На наш погляд рівень приладу має чітко відповідати завданням, які спеціаліст планує виконувати за допомогою ультразвукового сканування. Наші спеціалісти успішно використовують прилад УЗД на молочних фермах.

УЗД обладнання для ветеринарії Kaixin

УЗД сканер V1 УЗД сканер KX5200 УЗД сканер MSU1 УЗД сканер К10 Vet