Практика доводить: застосування сучасних моделей ультразвукових апаратів збільшує прибуток у тваринництві в кілька разів

АНДРІЙ ПАЛІЙ, д-р с.-г. наук, доцент
Харківський НТУ сільського господарства ім. П. Василенка

Співавтор: Анатолій Палій, д-р вет. наук

У галузі свинарства застосовується багато методів і способів діагностики поросності свиноматок: рефлексологічний, гістологічний, гормональний, офтальмологічний, рентгенологічний, ультразвуковий й ін. Всі методи та способи встановлення вагітності мають свої переваги та недоліки. Це пов’язано з тим, що більшість методик потребують значних витрат часу, праці, коштів, спеціальної підготовки фахівців і приладів й не дають 100% гарантії виявлення вагітності.

Рефлексологічний метод застосовують з 15–17 дня після осіменіння свиноматок за допомогою кнура-пробника. Цей метод дає до 60% ефективності вибірки свиноматок у повторній статевій охоті, тому що більша частина холостих свиноматок під час вибірки не проявляють ознак статевої охоти або ці прояви дуже слабо виражені.

Гормональний метод полягає у визначенні на 20–22-й день після осіменіння свиноматок рівня прогестерону в сироватці крові, який має бути 9 нг/мл і більше або сульфатестрону відповідно 0,5 нг/мл. За таких показників свиноматки вважаються поросними. Проте за цього методу слід проводити забір крові, що викликає сильний стрес у свиноматок, і лабораторні дослідження, що на сьогодні доволі коштовні з розрахунку отримання інформації однієї проби.

Гістологічний метод застосовується з 20 дня після осіменіння свиноматок. Для цього проводять вагінальну біопсію, роблять гістологічний препарат і визначають кількість шарів епітелію слизової оболонки піхви. В незапліднених свиноматок в епітелії налічують 15–20 шарів, у поросних свиноматок — 2–3 шари. Метод потребує володіння відповідною гістотехнікою, мікроскопічними навичками дослідження та вимагає тривалий строк проведення досліджень.

Офтальмологічний метод передбачає встановлення поросності за змінами в райдужній оболонці ока в поросних свиноматок.

Існує також метод ранньої діагностики поросності свиноматок — ректальна пальпація маткових артерій, але слід зазначити, що цей спосіб діагностики можна застосовувати тільки з 30-го дня після осіменіння. Не менш важливим, а особливо у виробничих умовах, є те, що ректальну пальпацію не можна проводити перевіряємим свиноматкам, тоді як кількість таких у сучасних господарствах становить приблизно 45–50%.

На сьогодні в господарствах для ранньої діагностики поросності свиноматок широко використовують ультразвукове дослідження. Цей метод дозволяє на більш ранніх строках виявити поросність тварин. Сучасні прилади УЗД дають можливість на 100% діагностувати поросність уже з 20–25 дня, метод ультразвукового дослідження доволі простий і доступніший в реалізації.

Своєчасне визначення поросності свиноматок дуже важливе з безлічі причин. Адже це дозволяє вжити адекватних заходів по роботі з твариною, а також точно планувати та регулювати продуктивність господарювання. Найефективнішим методом для цього вважається УЗД свиноматок. В Україні це основний спосіб ветеринарної діагностики. Він цінується як найбільш безпечний, такий, що не має побічних ефектів, тому повторювати його можна як завгодно довго.

Суть методу ультразвукової діагностики вагітності свиноматок полягає в неоднаковому ступені відбивання тканинами різної щільності ультразвукових хвиль, частота яких коливається в межах від 3 до 10 МГц. Так, усі рідини поглинають ультразвук і відображаються на моніторі чорним кольором, щільні тканини — сірим, а порожнини й кісткова тканина — білим кольором. Таким чином, на сканері формується зображення анатомічних структур, що дозволяє візуально оцінити їх морфологічний стан.

За відповідної організації роботи УЗД вагітності свиноматок можуть тривати від кількох секунд до хвилини, тоді як за мануального, ректального або візуального способів може знадобитися 20 хв і навіть більше, якщо в господарстві немає кваліфікованого професійного діагноста.

У свинарстві переважно використовують транскутанну сонографію. Починаючи з 20-ї доби після осіменіння (у разі вагітності) у матці свиноматки візуалізується рідина у вигляді ехонегативного вмісного, що на екрані приладу відображається у вигляді темних порожнин округлої або овальної форми.

Починаючи з 20-ї доби супоросності, в ембріональних міхурах візуалізуються ембріони. Вони на екрані приладу мають ехопозитивне (світло-сіре) зображення на фоні ехонегативного ембріонального міхура.

Упродовж подальшого розвитку вагітності ембріони швидко збільшуються в розмірах. Так, після 35-го дня контури плода, голова, кінцівки добре ідентифікуються. З 40-го дня стають помітними центри закостеніння.

Слід добре пам’ятати, що точно встановити кількість плодів за допомогою приладів УЗД у свиноматок не є можливим, як і в інших багатоплідних тварин. Проте застосування приладів УЗД не обмежується тільки діагностикою вагітності. На сьогодні — це найбезпечніший і найімовірніший спосіб діагностики переважної більшості захворювань внутрішніх органів, таких як печінка, нирки, підшлункова залоза, жовчний міхур, сечовий міхур, передміхурова залоза, матка, яєчники й ін.

Можливість контролю і регулювання відтворення

Крім поросності свиноматок можна виявити їх неплідність. Це важливо, щоб не втрачати час, а своєчасно провести повторне спарювання. Адже від цього залежить прибутковість даного виду тваринництва. В Європейських країнах, де на гідному рівні стоїть ефективність відтворення, від однієї самки отримують 20-26 поросят на рік. Це можливо завдяки чіткому дотриманню всіх технологічних процесів і правильній організації контролю за станом тварин. Одна з основних умов для цього - застосування найсучасніших науково-дослідних розробок і ефективних приладів, до яких відноситься апарат УЗД свиноматок. Замовити з доставкою його можна в нашому інтернет-магазині Біовет.

Особливо це актуально щодо свиноматок, що є так званими «нерегулярними повторами». Якщо в регулярних повторок за непродуктивного осіменіння в середньому на 21-й день знову настає статева охота, то в нерегулярних — цього не відбувається, і без наявних спеціальних приладів і методик визначення супоросності втрачається багато часу, вважаючи, що така свиноматка поросна, тоді як насправді це не відповідає її реальному стану. Відсутність статевої охоти у свиноматок на 21-й день після неплідного осіменіння може бути спричинена розсмоктуванням ембріонів із різних причин, а також через проблеми репродуктивної системи тварини. Наявність нерегулярних повторок у стаді може становити 20–30%, проте іноді цей показник набагато вищий. Дуже важливо своєчасно їх виявляти, що можливо тільки за використання сучасних приладів для визначення поросності.

Терапевтична цінність використання УЗД діагностики

Даний вид обстеження дозволяє визначити наявність патологій в статевій системі самки. За допомогою УЗД можна діагностувати ендометрит, кісти та інші аналогічні захворювання. Розуміння реального стану репродуктивного здоров'я свиноматок дозволить організувати роботу з ними. Наприклад, можна буде визначити адекватні заходи для стимуляції охоти свиноматок, щоб якомога швидше досягти осіменіння. Іноді доводиться вибраковувати нездатних до запліднення тварин, якщо це підтвердять відповідні результати УЗД свиноматок. Ціна апарату цілком доступна, але при цьому він дозволить досягти максимально високого економічного ефекту в процесі контролю і регулювання плідності свиноматок.

Переваги УЗД діагностики супоросності свиноматок

За допомогою ультразвукового дослідження можна підтвердити вагітність свиноматки вже з 18 тижня. Це важливо, оскільки за протіканням поросності потрібно ретельно стежити, щоб не упустити патологію розвитку плоду або наявність захворювання самки. Тому в будь-якому тваринницькому комплексі, не кажучи вже про ветеринарну клініку, сьогодні вважається обов'язковим купити портативний апарат УЗД. Свиноматок в Білій Церкві, Львові та інших населених пунктах країни з його допомогою можна обстежувати прямо в приміщеннях для їх постійного утримання. Це дуже зручно і вигідно, оскільки не вимагає особливих трудовитрат і не призведе до стресу тварини при перегоні до місця розміщення стаціонарного апарату.

Також до переваг приладів УЗД належать:

  • вірогідність встановлення діагнозу становить 99,9%;
  • можливість візуалізації плода й визначення його розмірів;
  • можливість діагностики стану яєчників (наявність кісти);
  • можливість діагностики запалення матки.

Безпека, безболісність і автономність процедури

Застосування ультразвукового дослідження вважається одним з найбезпечніших. Найважливішою характеристикою УЗД є відсутність іонізуючої радіації, що дозволяє здійснювати багаторазові дослідження в короткі проміжки часу без шкоди для здоров’я тварин. УЗД забезпечує максимальну точність отриманих даних, безболісність, оперативність маніпуляцій. Тому цей метод настільки актуальний в тваринництві. Особливо популярна процедура УЗД свиноматок. В каталозі Біовет можна підібрати найкращу апаратуру для проведення даної маніпуляції в стаціонарі ветлікарні або в умовах свинарського господарства.

Проводити ультразвукові дослідження можна в будь-якому положенні свиноматки, якщо доступна ділянка дослідження. Проте слід ураховувати, що шлунок й ободова кишка зміщують матку праворуч, тому дослідження краще проводити з правого боку, що дозволяє легше знайти матку. Для одержання якісного зображення органів і встановлення правдивого результату на вагітність свиноматку бажано зафіксувати в стоячому положенні в станку, а зонд слід докласти в околицях паху, намагаючись проникнути в місця, у яких знаходяться кути матки. Етап проведення дослідження наведено на рисунку.

Слід також пам’ятати, що органи разом із розвитком поросності переміщаються в межах черевної порожнини.

До свиноматок слід підходити обережно, попередньо подаючи голос. Прилад абсолютно безшумний, тому тварини реагують на нього спокійно.

Сьогодні на українському ринку діагностичних ветеринарних ультразвукових апаратів представлено практично всі світові бренди. Всі сучасні ультразвукові апарати мають модульну архітектуру, тобто споживач мірою потреби та фінансових можливостей може доукомплектовувати апарат ультразвуковими датчиками, режимами, технологіями й розрахунковими пакетами.

За дбайливого ставлення до ультразвукового сканера й суворого виконання інструкції по догляду за датчиком, які рекомендує виробник, апарат може служити тривалий час.

Є переконливі викладки з економічної ефективності використання УЗД сканера у свинарстві. Так, тривалість поросності становить 114 днів, а середня багатоплідність однієї свиноматки — 9,6 поросяти. Одна доба прохолосту — це відповідна втрата поросності. Економічний збиток однієї доби незапліднення дорівнює — середня вартість новонародженого поросяти помножено на 9,6 і поділено на строк поросності. До економічних збитків додається вартість кормодня холостої свиноматки, що включає добову вартість кормів, витрати на їх роздачу, догляд за твариною тощо.

Підтвердження ефективності виконання УЗД свиноматки

Фактична середня тривалість статевого циклу однієї свиноматки становить 21 день, відтворювального — 149 (114 днів поросності + 30 днів підсисного періоду + 5 днів приходу в охоту після відлучення поросят). Збільшення непродуктивних днів зменшує інтенсивність використання й здорожує утримання свиноматки. Її прохолост означає подовження відтворювального циклу мінімум на 21 день (149 + 21 = 170 днів) і знижує інтенсивність використання. Але 1 день годування самки приносить збитки, не кажучи вже про місяці. Тому краще провести УЗД свиноматки. Сканер окупить себе в найкоротший час. І таке економічно вигідне вкладення принесе відчутний прибуток.