Використання сонографії (УЗД) перед індукцією та синхронізацією статевої циклічності для діагностики тільності та неплідності корів

Конкурентоздатність молочного скотарства забезпечується через підвищення молочної продуктивності корів. Вирішення цього завдання має базуватись на створені комфортних умов для існування тварин впродовж усіх періодів репродуктивного циклу. Найскладнішим періодом цього циклу зазвичай вважають перехідний (транзитний період), впродовж якого відбувається зміна та перебудова фізіологічного стану тварин, тобто перехід від сухостійного періоду і вагітності до лактації. Впродовж цього періоду відбувається два найбільш суттєві фізіологічні процеси — отелення та інволюція статевих органів, від яких залежить подальша доля тварин. На думку багатьох зарубіжних і вітчизняних дослідників інволюція статевих органів у корів закінчується проявом статевої циклічності впродовж 30–45 діб після отелення.

Знати причини — уникнути наслідків

Впродовж останніх років у молочному скотарстві України як і в усьому світі селекційна робота в основному орієнтована на зростання молочної продуктивності корів без врахування спадкового потенціалу органів репродуктивної системи та здоров’я тварин взагалі.

Відомо, що високопродуктивні корови схильні до виникнення негативного енергетичного балансу на початку лактації через не спроможність тварини споживати достатню кількість корму для забезпечення спадкового потенціалу молочної продуктивності. Внаслідок цього, протягом перших тижнів після отелення у високопродуктивних корів висока молочна продуктивність забезпечується використанням енергії із жирового депо, що спричиняє розвиток ліпомобілізаційного синдрому, який проявляється кетозом і жировою дистрофією печінки. Метаболічні хвороби у високопродуктивних молочних корів займають одне із домінуючих місць у структурі незаразної патології.

Порушення технології утримання і годівлі високопродуктивних корів, особливо перед отеленням і в перші тижні післяродового періоду, спричиняють зниження продуктивності та призводять до розвитку кетозу, патології печінки, ацидозу рубця, румініту, зміщення та виразки сичуга, затримання посліду, післяродової гіпокальціємії, субінволюції матки, метриту, ендометриту, розладів функції матки і яєчників, вторинної остеодистрофії та гіповітамінозів.

Отже, розлади обміну речовин після отелення відмічаються у багатьох корів з високими надоями, а за порушення технології утримання і годівлі тварин вони супроводжуються гальмуванням інволюційних процесів, відновленням прояву еструсу внаслідок розвитку акушерської та гінекологічної патології, а також зниженням показників запліднюваності тварин.

Важливі висновки

Слід зазначити, що проводились численні дослідження з визначення запліднюваності корів і телиць багатьма вітчизняними й зарубіжними дослідниками. Встановлено, що під час першого осіменіння вона складає від 85 до 100%, але реальний її показник в умовах сучасних господарств України становить в межах 30–45 %. Це призводить до зменшення виходу телят на 100 корів, зниження молочної продуктивності та передчасного їх вибраковування.

Водночас за результатами наших досліджень на сучасних молочних фермах до 50–60-ї доби після отелення відновлення спонтанної (природної) статевої циклічності відбувається тільки у 14,3 % корів від кількості тварин, що теляться впродовж року. Залежно від пори року її частота може змінюватись від 10 до 20 %. Запліднюваність корів за спонтанного прояву статевої циклічності в середньому складає 33,4 %, з коливаннями залежно від пори року від 25 до 45 %.

Таким чином, впродовж 50–60-и діб лактації незначна кількість корів проявляє статеву циклічність, а їх запліднюваність бажає бути вищою. Такий стан відтворної функції у тварин молочних ферм спонукає тваринників шукати способи прискорити відновлення статевої циклічності після отелення та підвищити запліднюваність корів.

Одним зі способів, що дозволяє ефективно розв'язувати питання відтворення тварин, є індукція та синхронізація статевої циклічності. Проте ефективність використання цього біотехнологічного прийому багато в чому залежить від функціонального стану статевих органів тварин відібраних для індукції та синхронізації статевої циклічності.

Прискорення відновлення статевої циклічності та підвищення запліднюваності корів під час першого осіменіння є одним з найважливіших завдань спеціалістів ветеринарної медицини молочнотоварних і племінних господарств України.

Запліднення корів до 100-ї доби після отелення забезпечує збільшення виходу приплоду та підвищення молочної продуктивності тварин шляхом зменшення інтервалу між отеленнями, що сприяє зростанню рентабельності молочної галузі загалом.

Подовження інтервалу між отеленнями, зумовлює збільшення тривалості сухостійного періоду та зниження молочної продуктивності, що своєю чергою, призводить до підвищення захворюваності корів у так званий перехідний період і їх передчасного вибраковування.

Внаслідок цих усіх чинників гальмується проведення своєчасного ремонту стада та розширення виробництва. Крім того, повторні осіменіння тварин потребують додаткових затрат робочого часу спеціалістів і матеріальних витрат на препарати, матеріали та сперму.

УЗ-діагностика корів

Відомо, що акушерська патологія у корів, яка виникає на фоні порушення обміну речовин під час перехідного періоду і дуже часто трансформується у гінекологічну — або спричиняє її виникнення. Тому перед стимуляцією та синхронізацією еструсу необхідно проводити діагностичний етап гінекологічної диспансеризації корів з використанням трансректального пальпаторного та ультразвукового (сонографічного) дослідження стану матки та яєчників.

Під час пальпаторного дослідження можна виявити реакцію матки на масаж, а у яєчниках жовте тіло та антральні фолікули 5 і більше міліметрів в діаметрі, що вказує на відновлення статевої циклічності після отелення. За допомогою ультразвукового сканера (УЗД) визначають дрібні антральні фолікули, наявність або відсутність жовтих тіл, піометру, міксометру, клінічний або субклінічний ендометрит.

У тварин з гіпотонією матки під час УЗД, як правило, знаходять невеликі ехонегативні ділянки в її середині, що свідчить про накопичення секрету або ексудату (гідрометра або субклінічний ендометрит). Крім того, у цих корів відмічають функціональні розлади яєчників (гіпофункція, кіста), ехокартина яких характеризується наявністю дрібних за розмірами ехонегативних ділянок (3–4 мм в діаметрі), що вказують на наявність дрібних антральних фолікулів за гіпофункції яєчників. За розвитку кісти яєчника ехограма характеризується наявністю округлої ехонегативної ділянки розміром понад 18 мм в діаметрі, при полікістозі яєчників відмічають декілька подібних ділянок різних за розмірами.

За діагностики гідрометри, піометри, клінічного або субклінічного ендометриту спочатку необхідно провести відповідне лікування, а потім застосовувати протоколи індукції та синхронізації статевої циклічності. Такий підхід до підбору корів для індукції та синхронізації статевої циклічності дозволить зекономити препарати та сперму, а за ефективного лікування - зменшити тривалість неплідності корів і навіть передчасне їх вибраковування.

У більшості сучасних господарств для діагностики вагітності у корів використовуються прилади ультразвукової діагностики, виробника KAIXIN, моделі KX5200VET, V1, RKU10, MSU1 PLUS, на 30–35 добу після осіменіння, що забезпечує своєчасну діагностику тільних і виявлення неплідних тварин, і в разі необхідності дозволяє проводити повторну гормональну обробку. В деяких господарствах за 7 діб до діагностики вагітності всім коровам вводять аналог гонадотропін-рилізинг гормону (ГнРГ) (наприклад сурфагон) згідно з протоколом синхронізації «овсінх», а під час діагностики тільності всім неплідним тваринам застосовують простагландин (наприклад естрофан), далі по протоколу.

Таким чином, використання сонографії матки та яєчників перед індукцією та синхронізацією статевої циклічності та для діагностики тільності у корів дозволяє в першому випадку виявити тварин з патологією статевих органів і заощадити на препаратах для синхронізації та спермі, а в другому випадку своєчасно діагностувати неплідність у корів і проводити наступний протокол синхронізації еструсу.