Копита — дуже важливі утворення на кінцівках ВРХ. Вони дозволяють захистити ноги тварин від багатьох серйозних захворювань. Але це в тому випадку, якщо забезпечено належний догляд за копитами великої рогатої худоби. Для досвідчених тваринників актуальність цих заходів очевидна. А для фермерів-початківців варто нагадати, з чого складається і для чого потрібен догляд за копитними наростами на ногах тварин.

Догляд за копитами великої рогатої худоби

Чому так важливий і як здійснюється догляд за копитами великої рогатої худоби?

У корів та інших представників великої рогатої худоби рогове покриття копит відростає протягом місяця в середньому на 6 мм. Це досить багато. Якщо не забезпечити своєчасний догляд за копитами великої рогатої худоби, то шар стінки, що відріс, буде стоптуватися, розтріскуватися, впливаючи на м'які тканини ніг тварини.

Наслідки неправильного догляду за копитами

Через тріщини та інші аналогічні проблеми копито деформується. Наприклад, корова починає відчувати біль при ходьбі, накульгувати, що призводить до ще більших ускладнень. Вага тіла розподіляється суглобами нерівномірно. Корова пересувається з великими зусиллями. Щоб мінімізувати навантаження на хворі кінцівки, вона починає лежати більше, ніж ходити. Відповідно, тварина менше харчується, що призводить до зниження надоїв та маси тіла.

Догляд за копитами ВРХ

Поширені захворювання копит у ВРХ

Не тільки неправильний догляд за копитами великої рогатої худоби є причиною їхніх захворювань. Часто до погіршення здоров'я призводять погані умови утримання та харчування тварин:

  • Так, на мокрій, брудній підлозі ферми корова може послизнутися і отримати травму копит. Поранення можуть виникнути також через попадання чужорідного предмета, що можна знайти під час огляду копит. Після видалення об'єкта, що травмує, рана обробляється антисептичними засобами, а на хвору ділянку накладаються просочена дьогтем пов'язка.
  • У такому сирому середовищі в тілі копита можуть розвиватися хвороботворні організми. Тварині просто неприємно лягати нам мокру брудну підстилку. Тому вона більше часу перебуває на ногах. В результаті зростає навантаження на кінцівки, через що на їхній копитній ділянці можуть розвиватися багато захворювань.
  • Різні проблеми зі станом копит виникають навіть від неправильного раціону, що призводить до зниження кислотності в рубцевій ділянці шлунка та порушення метаболізму. Призводить до захворювань копит також надмірна кількість білкової їжі, яку отримують тварини.

Частота огляду та обробки копит тварин

У догляд за копитами ВРХ входить їх регулярний огляд. Він здійснюється не рідше ніж двічі на рік. Його переваги очевидні:

  • Огляд та обробку копит краще робити, зафіксувавши тварину у спеціальному верстаті. Таким чином мінімізується її стрес, а також забезпечується безпека тваринника.
  • Якщо в результаті огляду жодних проблем не виявлено, то обрізати копитний ріг не знадобиться. Водночас кульгавій тварині обробляти копита потрібно практично через кожні 3 місяці.
  • Завдяки профілактичному огляду можна мінімізувати ризик розвитку запущених захворювань. Вони важко піддаються лікуванню. Тому набагато краще вчасно оглянути копита тварин.

Догляд за копитами корів

Етапи виконання огляду та обробки копит

Перш ніж виконується огляд та обробка копит ВРХ, тварина фіксується. Найкраще це зробити в верстаті, використовуючи ручку. Після підняття тварини ременями та ланцюгами її передня нога за допомогою каната подається на бічну підставку. Задня залишається зафіксованою ременем. Копито очищається від бруду. З нього видаляється застарілий наріст. Ороговіла стінка видаляється за допомогою щипців. Місця зрізу вирівнюються напилком.

Правильний догляд за копитами великої рогатої худоби дозволить уникнути багатьох захворювань. А неуважне ставлення до цього ороговілого наросту може призвести не тільки до ускладнення здоров'я, а й до вибракування тварин.