Є маса причин, через які природне запліднення тварин неможливе або небажане. Насамперед це різні захворювання, уникнути яких дозволяє альтернативний метод осіменіння. Також він дає змогу отримати потомство з актуальними для господарювання характеристиками. Щоб штучне осіменіння було продуктивним, важливо заздалегідь забезпечити правильний збір та зберігання сперми тварин. Для цього використовується спеціальна технологія, а також матеріали та інструменти.

Збір та зберігання сперми тварин

Технологія отримання та зберігання сперми тварин

Перед здійсненням забору сперми у тварини потрібна деяка підготовка. Незалежно від виду самця його добре миють під душем. При цьому використовується мило, відоме як зелене чи дитяче. Вода має бути комфортною температури — в межах від 18 до 20°.

Підготовка тварини до збору сперми

Тварина повинна бути нагодована трохи більше як годину до процедури. Щоб викликати статевий рефлекс, тварин водять по колу одна за одною. Після того, коли з'являться ознаки сильної ерекції, тварину відправляють у манеж для вилучення сперми. Приміщення за 4 години до процедури має бути опромінене спеціальними газорозрядними лампами ртутного типу з низьким тиском. Також перед тим, як здійснити збирання сперми у тварин, на технологічній ділянці зволожується повітря, що дозволяє осадити частинки пилу.

Технологія збору сперми у тварин

Для отримання цього виду біоматеріалу у тваринництві використовуються різні способи. Найбільш поширені з них такі:

  • Застосування штучної вагіни. Це дозволяє привести статевий член у збуджений стан. Усередині такого штучного аналога вагіни підтримується температура не більше 40°. Садка самця може здійснюватися на штучний манекен чи іншого самця. Важливо витримувати кут розміщення вагіни на рівні 35°, щоб самець не отримав травми. Після сім'явипорскування штучна вагіна забирається. Її вміст міститься у спеціальний резервуар, у якому герметизується з допомогою спеціальної зварювання. Самця можна відправити на короткочасну прогулянку, щоб повторити другий і навіть третій еякулят. Важливо змінювати манекен та територію здійснення даної процедури, щоб у тварини не виник гальмівний рефлекс.

Збір сперми тварин

  • Піхвовий метод. Збір сперми тварин таким методом є видозміненим статевим актом. Перед його здійсненням у піхву тварини впроваджується стерильне дзеркальце. Після того, як відбувається садок самця на самку, більшість сперми вдається витягти за допомогою дзеркальця. Хоча, звичайно, далеко не весь біоматеріал можна витягти. Адже частина його залишається всередині статевих шляхів і просто розмазується на їхні стінки.
  • Масажування ампул спермопроводів. Найчастіше цей спосіб використовує, якщо у самця хворі на кінцівки або просто похилого віку не дає йому можливості стрибнути на підставну самку. Перед тим, як зробити збирання сперми тварин даним способом, самця стимулюють, підводячи до нього манекен. Через статеве збудження в ампули надходить сперма. Зоотехнік у пряму кишку вставляє руку, попередньо змащену вазеліном. Він обережно здійснює масаж ампул протягом 3 хвилин. В результаті сперма починає виділятись без ерекції.

Зберігання сперми тварин

Технологія зберігання сперми тварин

Після отримання еякуляту його потрібно оцінити візуально та під мікроскопом. Якщо всі параметри відповідають нормі, матеріал відправляється на зберігання. Сперма тварин може протягом доби утримуватись у розведеному вигляді з глюкозо-цитратно-жовтковою речовиною. Для тривалого зберігання використовують рідкий азот. Він дає температуру -196°, оптимальну для забезпечення безпеки запліднюючої здатності еякуляту.

Правильно виконаний збір та зберігання сперми тварин дозволяє покращити репродуктивні можливості тваринництва. Це суттєво розширює потенціал фермерських господарств та великих тваринницьких комплексів.