Застосування УЗД дозволить вести точний облік відтворення стада і, відповідно, знизить економічні витрати на годування не тільних тварин

Сергій Носок, головний зоотехнік ДП ДГ «Гонтарівка» (Харківська обл.)
Співавтор: Андрій Палій, д-р с.-г. наук, доцент

Протягом багатьох десятиліть у тваринництві єдиним широко вживаним методом діагностики тільності у великої рогатої худоби була мануальна ректальна пальпація. Цей метод має багато позитивного: простота виконання, дешевизна, точність визначення на пізніх строках. Однак головним недоліком є суб’єктивність у відчуттях, що не дає точної картини стану статевих органів тварини, зокрема, життєздатності плода. За цього методу можливо визначити тільки наявність плода в матці. Другим недоліком є запізніла щодо УЗД діагностика тільності. Навчитися за допомогою ректальної пальпації визначати ранні строки тільності складніше, ніж діагностиці за допомогою УЗ сканера. Хоча без навичок ректальної пальпації складно навчитися ультразвукової діагностики, бо потрібно уявляти й відчувати топографію органів.

Ультразвукове дослідження (ехографія, сонографія) належить до неіонізаційних методів дослідження. Завдяки простоті виконання та високій інформативності воно отримало значне поширення у тваринництві.

Сучасна ультразвукова діагностична апаратура дозволяє виявляти у корів і телиць ранні стадії вагітності й безпліддя, діагностувати багатопліддя, вести моніторинг розвитку зародка, визначати вік плода та його стать. Цей метод засновано на візуалізації структурних елементів вагітної матки: навколоплідної рідини, амніона й ембріона.

Інформативність обстеження корів і телиць на тільність і безпліддя залежить від клінічного досвіду оператора, якості ультразвукової апаратури, віку тварини й строків її обстеження після запліднення. За наявності хорошого клінічного досвіду та завдяки ретельному щоденному скануванню статевих органів корів і телиць на апаратурі з високою роздільною здатністю візуалізації ембріона й реєстрації серцебиття вже на 28–30 добу можливо діагностувати тільність.

Для проведення ультразвукового обстеження корів і телиць не потрібні спеціальні приміщення, захисні екрани. УЗД можуть проводити де завгодно, наприклад безпосередньо в корівнику або поза приміщеннями на пасовищі.

Залежно від виду використовуваного ультразвукового випромінювача й характеру обробки відбитих сигналів розрізняються одновимірний (А- і М-методи) і двомірний (В-метод) способи аналізу структур. Кожна точка відповідає прийнятому датчиком відбитому ехосигналу, а її місце визначається глибиною розташування структури, що відбиває сигнал.

У сучасних приладах, влаштованих за принципом «сірої шкали», яскравість кожної точки зображення залежить від інтенсивності відбитого сигналу, тобто від акустичного опору тканин цієї ділянки. Ультразвукові хвилі легко поширюються в пружних середовищах і відбиваються на межі різних шарів залежно від зміни акустичного опору середовища. Чим більше акустичний опір досліджуваної тканини, тим інтенсивніше вона відбиває ультразвукові сигнали, тим світліше досліджувана ділянка виглядає на сканограмі.

Зображення ділянки тканини ультразвукових сигналів сильніше, ніж в нормі, визначають термінами «підвищена ехогенність» або «посилена ехоструктура». Найбільшу ехогенність мають конкременти жовчних шляхів, підшлункової залози, нирок й ін. Їх акустичний опір може бути таким великим, що вони абсолютно не пропускають ультразвукові сигнали, повністю відбиваючи їх. На сканограмах такі утворення мають білий колір, а позаду них розташовується чорного кольору «акустична доріжка», або тінь конкрементів - зона, у яку сигнали не поступають. Рідина, маючи низький акустичний опір, відбиває ехосигнали в невеликому ступені - такі зони зі зниженою ехогенністю на сканограмах мають темне зображення.

Оскільки тканини організму тварини (за винятком кісткової і легеневої) містять велику кількість води, вони легко проводять ультразвукові хвилі і є хорошим об’єктом для дослідження за допомогою ультразвуку. Газове середовище не проводить ультразвукові хвилі. Цим пояснюється мала ефективність використання ультразвуку в дослідженні легенів. Головним елементом ультразвукового приладу є перетворювач (датчик), який за допомогою п’єзоелектричного кристала перетворює електричний сигнал на звук високої частоти (0,5–15 Мгц). Цей же кристал застосовують для приймання відбитих хвиль і їх перетворення на електричні сигнали.

Сканування може бути лінійним і секторним. Використання датчика з високою швидкістю сканування (16–30 кадрів на секунду) дозволяє реєструвати рухи органів в природному тимчасовому режимі (реальному масштабі часу). В сучасних діагностичних ультразвукових приладах застосовують пів тонові дисплеї, на яких яскравість світлової точки пропорційна інтенсивності відбитого сигналу. Застосовують також апарати, забезпечені ЕОМ, що дозволяють здійснювати сканування об’єкта з різних напрямків (ультразвукова комп’ютерна томографія). Мінімальна роздільна здатність сучасних ультразвукових приладів, за яких досліджувані об’єкти розрізняються на екрані як окремі структури, визначається відстанню 1–2 мм. Глибина проникнення ультразвуку в тканини організму обернено пропорційна до його частоти.

У ветеринарній практиці, зокрема у ветеринарії ВРХ, вимоги до апаратів не такі високі, як у медицині, частіше користуються В-режимом - дослідження органів у реальному часі з візуалізацією зображення органів на екрані у вигляді точок у біло-сірій гамі.

Застосування ультразвуку як діагностики тільності ВРХ обґрунтовано з 30-го дня. Є дві причини, чому не рекомендують раніше. Перша - це можливий натуральний аборт (на терміні 25-30 днів - максимальна схильність до цього), і фахівець помилково веде корову до отелення як тільну. Тому потрібна повторна перевірка. Звичайно, перевіряти ще раз потрібно і за дослідження на пізніших строках, але вірогідність аборту вище на ранньому строкові (до 30 днів). Друга причина - це інструментальний аборт. Вірогідність його мінімальна, але все-таки існує. Річ у тім, що прикріплення ембріона до стінки матки відбувається на 25-28-й день. І маніпуляції з маткою (особливо без досвіду й обережності) можуть призвести до абортів - не ультразвук викликає аборт, а саме маніпуляції.

Отже, за використання УЗ-діагоностики можна встановити яловість корови.

Прикріплення ембріона до стінки матки починається через 17 днів після запліднення, а остаточна імплантація відбувається через 25-28 днів.

Надалі відбуваються процеси плацентації, починається утворення основних органів і систем зародка: закладення нервів, завершується утворення тулубових сомітів, утворюються ластоподібні грудні й тазові кінцівки. Розмір ембріона становить 1 см.

Навколоплідна порожнина залежно від кількості навколоплідної рідини 1,5-2,0 см в діаметрі.

Надалі тривають процеси плацентації й утворення внутрішніх органів, грудних і тазових кінцівок. Визначається серцебиття плода. Розмір ембріона становить 1,5 см. Навколоплідна порожнина залежно від кількості навколоплідної рідини 2-3 см в діаметрі.

На 40-й день тільності активно розвивається хоріон, відбувається васкуляризація котиледонів, що значно поліпшує трофічне забезпечення зародка. Формуються стінки й закладки клапанного апарату серця, а також дуга аорти й закладки магістральних судин. Поліпшення трофічного забезпечення супроводжується формуванням хрящових закладок кістяка. Розмір ембріона - 2 см. Навколоплідна порожнина залежно від кількості навколоплідної рідини - 3 см в діаметрі.

На 45-й день тільності розмір ембріона становить уже 2,5 см.

На 50-й день тільності розмір ембріона має розмір до 4 см. Навколоплідна порожнина залежно від кількості навколоплідної рідини 4-5 см у діаметрі.

Далі триває закладання внутрішніх органів. Закінчується індиферентна стадія статевого розвитку й з’являються перші статеві відмінності. Поява інерваційних м’язових волокон дозволяє передплоду до кінця цієї стадії здійснювати перші примітивні рухи. Визначається серцебиття плода.

Розмір ембріона - 5 см, діаметр голівки плода - 1,5 см. Навколоплідна порожнина не забирається в розмір екрана.

З третього місяця тільності амніотична рідина каламутніє й візуалізується зернистість.

На пізніх строках (починаючи з 4-го місяця) стають виразно видні кателедони. Вони ростуть приблизно 1 см на місяць.

Починаючи з 65-го дня за допомогою УЗД можливо визначити стать плода.

Отже, впровадження в процес відтворення УЗ-діагностики дозволяє систематизувати дані, поліпшити ефективність, зменшити трудовитрати, скоротити сервісперіод, надає інтерес у роботі, робить контрольованим цикл відтворення і, як наслідок, збільшує прибуток господарства.